Купине без трња - спој генетике и случајности

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Купине су врло толерантне биљке кад је реч о месту и условима садње. Ипак, сорте без трња захтевније су од својих бодљикавих рођака. Посадите их на влажно и добро дренирано земљиште на осунчаном месту.

Купина без трња је култивар или култивисана сорта познате дивље купине. То је производ генетике и чисте случајности, јер "безтрновити" ген заиста постоји код неколико врста дивљих америчких купина.

Укрштањем различитих комбинација ових врста узгајивачи су произвели сорте без трња. Плодови таквих култивара нису слатки као плодови дивље купине, али већи су и једноставнији за брање па су тако интересентнији узгајивачима.

Неизбирљиво воће
Купине можете гајити у већини услова. Ако сте имали проблема с гајењм бобичастог воћа, пробајте купине јер је реч о отпорној биљци која ће поднети и смештај у благој сенци, због чега се може садити на месту окруженом дрвећем. Бујају у шумама јер им одговара добро оцедито, влажно и кисело земљиште.

Купине не цветају све до јуна, па се могу посадити и у мразишту. Добар су мамац за привлачење корисних птица, пчела и лептира у башту. Расту брзо и снажно, па их с времена на време морате орезати.

Хормон за природно укорењавање
Попут њихових дивљих двојника, култивари купине образују корење у тачки где им стабљика додирује земљиште и из корења расту нове биљке. Тај процес назива се размножавање природним гребеничањем, а ново корење садржи хормон који их чини снажнијима.

Природне хормоне из корења купине можете искористити код размножавања било које биљке из резница. Потребно је се одрезати део малог белог корена, ситно га насецкати и ставити у воду у којој се натапају и резнице за размножавање. Након 24 сата можете посадити резнице сигурни у успешност садње, захваљујући хормонима из младог корења купине.

Циклус раста - кључ за орезивање
Током прве године раста купине корен ствара изданке који израсту до висине од неколико метара. Наредне године се на дугачкој пењућој стабљици појављују бочни избоји који ће током лета процветати и дати плодове, а на зиму ће одумрети. У том периоду из корена ће се развити нови снажни изданци који ће следеће године донети плодове, а тај процес се наставља из године у годину.
Орезивање купина:

-орезујте у рано пролеће, за почетак у бази одрежите стабљике старе две године, потом уклоните танки раст с крајева нових изданака
-ако имате само неколико нових изданака, оставите део старих да поново роде, а оштећења на старим гранама орежите до здравог пупа
-уклоните оштећено и оболело дрво и све гране за које мислите да ће се превише раширити
-пажљиво причврстите нове годину дана старе стабљике јер ће оне донети највише плодова, али већ идуће их године орежите до базе
Потреба за подупирањем
Чак и савремена компактна сорта купине може у једној сезони да нарасте неколико метара. Њеним нежним пењућим стабљикама морате обезбедити ослонац како се биљка не би ширила по површини зрмљишта. Можете сачекати и годину дана након садње пре него што поставите неку врсту ослонца.

Дрвене или металне кочеве дуге најмање два метра забијте у земљу на размацима од пет метара и сваки од њих подуприте угаоним подупирачем. Између стубова раширите три водоравна комада дебеле поцинковане жице. Једну испод друге причврстите на висини од 1 м, 1,3 м и 1,6 м изнад земљишта. Сваку жицу причврстите затезним вијком. Купине уз потпорни систем посадите на размацима од 2,5 метара.
У хладнијим поднебљима, у којима би зимски мраз могао да буде кобан за младе изданке, савијте стабљике, у јесен их положите дуж реда и заштитите слојем сламе, увелог лишћа или велике папрати. Након што уберете купине, немојте их оставити на сунцу јер ће постати црвене и тврде. Убране бобице прекријте кухињском крпом и до употребе их држите у фрижидеру.

Судија и повремени узгајивач Џејмс Логан из Санта Круза, у Калифорнији, је 1881. године укрштањем двеју сорти купина створио нову биљку са купастим црвеним бобицама. Међутим, једна од родитељских биљака заправо је била оближња малина чији је полен случајно оплодио један од цветова купине.

Izvor:agroklub.rs

Купине без трња - спој генетике и случајности

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poslednje dve godine kupine doživljavaju pravu ekspanziju. Uzrok porasta cene ovog voća je porast tražnje nastale usled nestašice na svetskom tržištu. Ali, to nije slučaj u Srbiji.

Agroanalitičar Goran Đaković rekao je da smo ponovo oborili rekord što se tiče izvoza voća - prošle godine inkasirali smo 824,1 milion evra, a samo od malina zaradimo 300 miliona evra.

Cena maline ove godine je dosezala do 420 dinara po kilogramu, dok je trenutna izvozna cena na inostrano tržište 600-900 dinara. Analitičari razmatraju kakva će cena crvenog blaga biti naredne godine.

Žuta rđa stabla i lista kupine može da prouzrokuje značajne štete, jer dovodi do sušenja mladih izdanaka, a najveće štete prouzrokuje na osetljivim sortama, poput sorte Thornfree.

Teška godina koja je za nama uslovila je niži rod maline, a mnoge hladnjače i magacini su prazni. Deficit ove voćne vrste vidljiv je i na svetskom tržištu.

Zbog nepovoljnih vremenskih uslova, rod nekih poljoprivrednih kultura u našoj zemlji je ove godine podbacio. Slična situacija je i na svetskom tržištu, a manja ponuda nekih proizvoda uzrokuje više cene.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета