Vresija – Vriesea splendens sobna biljka

Foto:Print screen youtube.com

Foto:Print screen youtube.com

Vriseja pripada rodu bromelija i zbog sabljastih listova i neobičnog cveta crvene, žute ili narandžaste boje poznata je i po nazivu kićena sablja. Gaji se kao sobna biljka

Vriseji odgovara indirektna sunčeva svetlost ili polusenka. Ako dobija više svetlosti boja listova i brakteja je intenzivnija. Ali, kada je na dobro osvetljenom prozoru zaštitite je prozirnim zavesama od direktnog sunca.

Idealna sobna temperatura za vriseju je oko 20 stepeni. Sredinom maja se može izneti napolje i staviti na senovito mesto, a kasnije može malo da bude i na sunčanijem mestu. Supstrat za vriseju treba da bude bogat humusom, kiseo i dobro dreniran. Preporučuje se mešavina mahovine, lišća, peska i komposta.

Prija joj zalivanje mekom vodom sobne temperature, destilovanom vodom ili kišnicom. Nepravilno zalivanje ili zalivanje tvrdom vodom izaziva truljenje korena i propadanje biljke.

Da bi se zemlja u saksiji natopila vlagom vriseju treba povremeno izlagati kiši.

Vriseja se retko prihranjuje, razblaženim rastvorom đubriva koji se sipa u lisnu rozetu. Novi izdanci se javljaju uz samu osnovu vriseje. Ovi izdanci sa malo korenčića se mogu odvojiti posle nekoliko meseci i presaditi u drugu saksiju.

Izvor: poklonimicvet.blogspot.com/

Vresija – Vriesea splendens sobna biljka

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Leblebija se koristi za pripremu variva, a od sušene leblebije se pravi brašno, koje se može koristiti za zapršku u jelima ili za izradu namaza.

Ove godine poljoprivrednicima je brojne probleme napravila nabavka dovoljnih količina đubriva, a mnogi od njih se pitaju da li je ove sezone neophodno osnovno đubrenje zasada, između ostalog i zbog visoke cene.

Sneg koji je u prethodnom periodu padao na teritoriji cele Srbije pogodovao je usevima pšenice, a da bi prinosi bili optimalni, neophodna je i adekvatna prihrana. Sve to dolazi u momentu kada su cene đubriva na tržištu previsoke, tvrde stručnjaci.

Poskupljenja na svim nivoima su itekako vidljiva. Iako se na semenu ove godine nije štedelo, na đubrivima jeste, pa ako se ovakakv trend nastavi, stručnjaci upozoravaju da se na proleće pšenica i obična trava neće razlikovati.

Bašte naših baka nam bude posebna sećanja. Nekada su se gajile vrste koje su bile jarkih boja i intenzivnog mirisa, dok danas uglavnom nailazimo na hibride koji gotovo i nemaju miris.

Ratarima će za prihranu zemljišta pred jesenju i prolećnu setvu trebati bar 40 hiljada dinara po hektaru, što je dva puta više nego lane.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета