KOMORAČ: Saznajte zašto je ovo maratonska biljka

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Komorač (lat. Foeniculum vulgare) je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice Apiaceae.

Drugi nazivi su: anason, anita, divlja mirođija, janež, kopar, koromac, morač, rezen, slatki aniš, slatki janež, itd. Raste kao samonikla biljka u primorskim krajevima, dok se u južnoj Evropi, zbog potražnje, gaji kao vrtlarska kultura. Najviše mu odgovaraju sunčani i topli krajevi, a može da podnese temperaturu do -20°C.  Plod je seme dužine oko 1 cm u kome se nalazi oko 100 semenki. Ima sladak ukus i prijatan miris. Cveta u julu i avgustu.

Biljka se suši u hladu. Plodovi se čuvaju u hermetički zatvorenim posudama na tamnom mestu, a ostali delovi u kartonskim kutijama. Postoji slatki i gorki komorač, a samo gorki ima lekovita svojstva. Komorač je najbolji ako se upotrebljava svež. Dodaje se salatama, čorbama, hlebu, pecivima, jelima od voća, povrća, mesa i ribe. Od komorača se mogu praviti čaj, sok, vino, rakija i druga alkoholna pića. U antičkoj Grčkoj su ga zvali „maratonska biljka“ jer ubrzava gubitak kilograma. Svež koren komorača sadrži: dijetalna vlakna, aminokiseline, vitamin C, kalijum, mangan, itd. Seme komorača je bogato: fitosterolima, dijetalnim vlaknima, kompleksom vitamina B, vitaminom C, bakrom, fosforom, cinkom, gvožđem, kalcijumom, manganom, magnezijumom, itd.

Čaj od komorača je dobro piti jer:

eliminiše nadutost;
ublažava menstrualne bolove;
povećava libido;
prirodnim putem povećava dojke;
omogućava pravilnu funkciju creva;
ubrzava metabolizam;
podstiče varenje hrane;
leči zatvor i proliv;
ublažava kašalj i groznicu;
zaustavlja štucanje;
pomaže u borbi sa viškom kilograma;
smanjuje apetit;
pospešuje mokrenje;
čisti i detoksikuje organizam;
jača imunitet;
smanjuje nivo lošeg holesterola i masnoće u krvi;
snižava visok krvni pritisak;
sprečava razvoj dijabetesa tipa 2;
održava zdravlje srca;
opušta i smiruje nervni sistem;
pomaže u lečenju anksioznosti i depresije;
pozitivno utiče na organe za disanje i varenje;
pomaže kod rastvaranja kamenja u bubregu;
leči bolne i upaljene oči;
pomaže u lečenju katarakte;
ublažava zubobolju;
pomaže u lečenju paradentoze.

Čaj od komorača

1 kafena kašika usitnjenog komorača;
250 ml vode.
Priprema i korišćenje:

Biljku preliti vrelom vodom i ostaviti 5 min da ključa. Posudu poklopiti i sačekati 10 min. Čaj procediti i u toku dana piti 3 šolje posle obroka.

Čaj od komorača za mršavljenje

4 kafene kašičice semena komorača;
1 l vode.
Priprema i korišćenje:

Kada voda provri, sipati seme i kuvati još 5 min na tihoj vatri. Posudu poklopiti i ostaviti 15 min da odstoji. Procediti čaj i piti 3 šolje u toku dana.

Izvor:cajevi.org

KOMORAČ: Saznajte zašto je ovo maratonska biljka

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Zagađenje vazduha predstavlja vrlo ozbiljan problem koji može dovesti do komplikacija kako kod osetljiivih grupa, tako i kod potpuno zdravih ljudi. Iz ovih razloga vrlo je korisno koristiti određene biljne vrste koje će zaštiti pluća od aero zagađenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета