Zizifora: Lekovita biljka odlična za bebe i starije

Foto: Wikipedia/Gideon Pisanty

Foto: Wikipedia/Gideon Pisanty

Zizifora je biljka koja je poznata po svojim lekovitim i ukrasnim svojstvima. Ova biljna vrsta ima veliku rasprostranjenost i kada je posadite, ne samo što će se u vašem vrtu osećati prijatna aroma mentola, već ćete imati uvek pri ruci „zelenog lekara“.

Botanička svojstva

Stanište zizifore je prilično veliko. Rasprostranjena je od obala Sredozemnog mora do srednje Azije. U rodu postoji više od 30 sorti biljaka. Gotovo svi uzorci sadrže ljekovita esencijalna ulja u velikim količinama. U divljini raste na stenovitim padinama i stenovitim brdima. Preferira peščane nasipe i sunčane livade.

Ova biljka doseže visinu od 8 do 40 cm i ima snažan koren. Stabljike su celom dužinom prekrivene dlakavim duguljastim lišćem sa šiljastim krajem. Podnožje lišća je suženo na kratkoj peteljki. Boja izdanka je sivo-plava, svetlo zelena, a stabljike na kraju postanu smeđe ili bordo.

Na vrhovima stabljika formiraju se gusti panikularni cvetovi sa ružičasto-ljubičastim laticama. Veličina cveta ne prelazi 3 cm. Period cvetanja započinje krajem juna i traje 2 meseca. U cevčici svakog cveta plod dozreva u obliku ovoidne matice tamno smeđe boje.

Uzgoj i nega

Zizifora ne zahteva posebnu negu. Dovoljno je odmah pripremiti prikladno mesto za nju. Tlu treba svetlost, treba da bude drenirano, uz dodatak peska. Prikladna područja su nagnuti tereni i obronci. Biljci otpornoj na sušu retko je potrebno dodatno navodnjavanje, izbegavajući prirodne kiše. Ne podnosi stagnaciju vode.

Ova biljka dobro raste na bilo kom tlu. Međutim, u siromašnom zemljištu možete povećati broj cvetova koristeći složene mineralne i organske prihrane. Za prihranu su pogodni amonijum nitrat ili humus.

Zimi se mali grmovi ne boje mraza, ali višak vlage tokom otapanja snega može biti koban. Preporučuje se da se korenje prekrije vodonepropusnim materijalom i pospe opalim lišćem.

Zizifora – univerzalna biljka za lečenje

Lekovita svojstva zizifore su neosporna, ima širok spektar delovanja i pogodna je za ljude bilo koje dobi. Korisni sastojci koje ova biljka poseduje su neophodni bebama i starijim osobama. Najčešće se koristi alkoholna tinktura i to za:

- umirujuće delovanje;

- isceljivanje;

- protiv bolova;

- kao diuretik;

- sredstvo za uništavanje bakterija.

Učinkovita je upotreba leka kod bolesti srca, uključujući infarkt miokarda, kao i za uklanjanje crevnih parazita. Takve univerzalne sposobnosti čine biljku vrlo popularnom.

Losioni pomažu u suzbijanju išijasa, zubobolje ili modrica. Kod unutrašnje upotrebu, zizifora dobro čisti telo od toksina, a ima i lekovit i smirujući učinak na zidove gastrointestinalnog trakta. Deci slabog apetita daje se mala količina supe kako bi se apetit poboljšao.

Čak i kod onih koji se ne žale na pogoršanje bolesti, preporučuje se korišćenje tinkture zizifore kao preventivnog leka. To će zasititi telo vitaminima i dati snagu u sezoni nedostatka vitamina. Njegova imunomodulatorna svojstva pomoći će da se organizam odupre virusnim i respiratornim bolestima.

Nema kontraindikacija, osim pojedinačnih netolerancija ili alergijskih reakcija. Ipak, pre upotrebe se posavetujte sa lekarom.

Agroinfo.rs

Zizifora: Lekovita biljka odlična za bebe i starije

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

Jorgovan je jedna od najlepših i najmirisnijih biljaka koja raste po dvorištima, ali i proplancima. Prema legendi, ova prelepa vrsta je procvetala po blagoslovu Bogorodice.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Bundevino brašno je neverovatan izvor minerala i vitamina, a čak ima više proteina od pšeničnog brašna. Između ostalog, odlično je i za dijabetičare.

Rano proleće je vreme kada se u šumama, ali i na gradskim pijacama može pronaći sremuš, neverovatno lekovita biljka koja ukusom podseća na beli luk, pa je mnogi koriste i kao zamenu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета