Органска производња сочива

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Семе сочива садржи око 28% беланчевина, које садрже већину аминокиселина неопходних за људску исхрану, лако су растворљиве у води и човек их лако вари. Семе се брзо раскувава и веома је укусно.

Вегетација сочива траје од 60 до 120 дана. Има неравномеран раст, у почетку вегетације, до појаве првих цветова, раст је успорен, а затим се убрзава, нарочито ако је топло и сунчано време.Цветање почиње 30 - 50 дана након ницања и траје до сазревања првих махуна.Сочиво je самооплодна биљка, дугог дана.

Младе биљке издрже мразеве до - 6°C, а угињавају на - 9°C. Сочиво има веће захтеве према води у почетку вегетације, касније не захтева пуно влаге и веома добро подноси сушу, нарочито ситносемене форме. Када је реч о земљишту нема великих захтева. Не поставља велике захтеве ни према предусеву, али земљиште не сме бити закоровљено. Основна обрада обавја се на 20 - 25 cm дубине.

Сматра се да сочиво није потребно ђубрити, осим на веома сиромашним земљиштима. Сеје се густоредо, на 10 - 12 cm међуредно, са 200 - 300 клијавих зрна, на 3 - 5 cm дубине. Сетву је најбоље обавити до 15 марта.

Жетва је најчешће двофазна. Сочиво неравномерно сазрева, па жетву треба почети када је 50% махуна у пуној зрелости. Зрно се складишти са највише 13% влаге.

 

 Izvor:seoskiposlovi

 Немања Константиновић дипл.инг.

Органска производња сочива

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U Beogradu je potpisan sporazum o saradnji naše zemlje i Republike Srpske u okviru organske proizvodnje koji će olakšati sve aktivnosti iz ove oblasti između Srbije i Srpske.

Evropski parlament, Savet i Komisija potpisale su zajedničku deklaraciju prema kojoj će se od sada svake godine 23. septembar obeležavati kao Organski dan EU.

Diskusija posvećena formiranju radne grupe za unapređenje mera podrške za razvoj organske proizvodnje u AP Vojvodini održana je u okviru 88. Međunarodnog sajma poljoprivrede. Od ranije je poznato da organska proizvodnja predstavlja značajnu šansu naše zemlje, te da se površine pod ovim kulturama povećavaju.

Organska poljoprivreda predstavlja našu budućnost i većina zemalja danas pokušava da se većim delom preorjentiše na ovaj način proizvodnje. Nova naučna istraživanja sprovedena u Francuskoj pokazala su da bi evropsko stanovništvo moglo da se prehrani organskom hranom do 2050. godine.

Sve veća popularnost organske poljoprivrede je i na našem prostoru, ali potražnja je, nažalost, još uvek veća od ponude. Jedan od najvećih proizvođača organske hrane u Evropi je Austrija od koje možemo mnogo toga naučiti.

Soja proizvedena metodama organske proizvodnje namenjena je ishrani ljudi i značajan je sastojak stočne hrane. Proizvodi od soje sastavna su komponenta mnogih prehrambenih artikala poput čokolade, keksa, pašteta, viršli, pa je i na proizvođaču i na prerađivaču velika odgovornost da ovi proizvodi budu kvalitetni.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета