Предности и недостаци органске пољопривреде

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Систем органске пољопривредне производње често наилази на неодобравање. Многи органски произвођачи након прве године остану незадовољни, јер приноси у почетку нису довољни да покрију све трошкове производње као и ангажовање произвођача.

Међутим, са потпуним успостављањем система и повезивањем биљне и сточарске производње, након неколико година постижу се сасвим задовољавајући приноси и добијају производи високог квалитета, који могу донети значајан профит произвођачу.

Упркос неслагањима пољопривредних произвођача, органска пољопривреда има своје предности и недостатке.

Недостаци органске производње

Недостатак органске производње се огледа у недовољној производњи органског сертификованог семена и сточног фонда и препарата који су дозвољени за употребу у органској производњи.
Недовољна ефикасност природних препарата у случајевима интезивнијих напада проузроковача болести и штеточина јесу неки од озбиљнијих проблема са којима се органски произвођачи сусрећу.
Тој листи се могу додати и недостатак стручних и едукованих кадрова као и недовољни материјални подстицаји од стране државе и одговарајућих институција.

Предности органске производње

Без обзира на објективно присутне тешкоће газдинства на подручју централне Србије би могла озбиљније да се заинтересују за органску пољопривреду, из више разлога.

Због уситњених поседа на подручју централне Србије лакше се може организовати органска производња обзиром да на таквим површинама се не може организовати конкурентна конвенционална пољопривреда.
Увођењем и ширењем органске пољопривреде подстиче се развој села као и сеоског туризма.
Развој органске пољопривреде отвара могућност изласка на домаће и страно тржиште и уласка у велике трговинске ланце, чији захтеви из дана у дан расту и чија је обавеза или ће ускоро бити да своју понуду употпуне и производима органског порекла.
Поред ових предности, значај органске производње се огледа и у добијању здравствено безбедне хране, очувању животне средине као и биљних заједница. Из тих разлога сваки покушај приказа органске пољопривреде као неисплативе губи на значају.

Izvor:agromedija.rs

Предности и недостаци органске пољопривреде

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U Beogradu je potpisan sporazum o saradnji naše zemlje i Republike Srpske u okviru organske proizvodnje koji će olakšati sve aktivnosti iz ove oblasti između Srbije i Srpske.

Evropski parlament, Savet i Komisija potpisale su zajedničku deklaraciju prema kojoj će se od sada svake godine 23. septembar obeležavati kao Organski dan EU.

Diskusija posvećena formiranju radne grupe za unapređenje mera podrške za razvoj organske proizvodnje u AP Vojvodini održana je u okviru 88. Međunarodnog sajma poljoprivrede. Od ranije je poznato da organska proizvodnja predstavlja značajnu šansu naše zemlje, te da se površine pod ovim kulturama povećavaju.

Organska poljoprivreda predstavlja našu budućnost i većina zemalja danas pokušava da se većim delom preorjentiše na ovaj način proizvodnje. Nova naučna istraživanja sprovedena u Francuskoj pokazala su da bi evropsko stanovništvo moglo da se prehrani organskom hranom do 2050. godine.

Sve veća popularnost organske poljoprivrede je i na našem prostoru, ali potražnja je, nažalost, još uvek veća od ponude. Jedan od najvećih proizvođača organske hrane u Evropi je Austrija od koje možemo mnogo toga naučiti.

Soja proizvedena metodama organske proizvodnje namenjena je ishrani ljudi i značajan je sastojak stočne hrane. Proizvodi od soje sastavna su komponenta mnogih prehrambenih artikala poput čokolade, keksa, pašteta, viršli, pa je i na proizvođaču i na prerađivaču velika odgovornost da ovi proizvodi budu kvalitetni.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета