Футошки купус – квалитетна аутохтона сорта

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Футошки купус је аутохтона бијка и као такав је заштићен производ. Колико је вредна сорта у питању, показује и турски попис из 16. века у коме се футошки купус посебно помиње. Гајење купуса у Футогу се подиже на виши ниво у 18. веку, а са развојем трговине, футошки купус стиже до Бачке, Срема, Славоније, двора у Пешти и Бечу.

Футошки купус као познат производ заузимао је а и данас има важно место у асортиману пољопривредних производа са домаћег поднебља, па је и данас присутан на тржишту Европе.

Оригинални услови за узгој футошког купуса подразумевају одређен географски положај, клима и састав земљишта, како би се очувале све карактеристике чувене сорте купуса. Иако је кроз векове, трпео неке промене условљене климатским и људским факторима, квалитетна својства задржао је до данас.

Како се препознаје футошки купус? То је бела врста купуса, средње касна и касна сорта. Користи се за кишељење и као свеж производ. Вегетација је дуга од 110 до 140 дана од дана расађивања.
Листови розете и спољни листови главице су зелене боје са благо наглашеном нерватуром. Главица је благо спљоштена и овална а њена просечна тежина је од 1,5 до 3,5 килограма.Има специфичне и врло танке, еластичне листове а пошто има више шећера, ферментација је бржа, односно кишељење купуса. Потребно је од 25 до 30 дана. Стабло футишког купуса је јако кратко.

Футошки купус је богат бројним витаминима ( Ц, А, Б1, Б2, Б6, Б12, ПП, П, К ) а има слабу калоријску вредност: 25 килокалорија на 100 г свежег купуса, или 22 килокалорије на 100 г киселог футошког купуса. Богат је минералним материјама и есенцијалним амино киселинама као што су лизин, метионин и цистидин.

Састав: Футошки купус садржи 90% воде, 1-7% шећера,0,6 до 7% беланчевина,0,4 до 3,5% целулозе. Од минерал садржи калијум, манган, бакар, гвожђе, селен, магнезијум као и брасицин који спречава појаву чира.

Садња
Футошки купус се не сади сваке године, неопходан му је плодоред и може се комбиновати са другим културама. Сазрева половином октобра. Иако је доста захтевнији у погледу гајења од хибридних сорти, то надокнађују његове изванредне карактеристике. За расађивање је најбољи период од првог јула до двадесетог јула.


Сетва
Да би се постигао што бољи квалитет и здрав производ, у производњи футошког купуса неопходно је произвести здраво семе, здрав расад и обавити одређен агротхничке мере.

У производњи семена први корак је одабир правих главица. Пре трапљења главица, препоручује се њихова дезинфекција али и земљишта где ће се оне трапити. Главице добро затрпати због заштите од смрзавања током зиме. Одгрћу се у априлу месецу, кад прођу јаки мразеви. Убрзо креће цветоносно стабло, у мају а завршава се следећег месеца. Ово је период када је потребно обезбедити услове за добро опрашивање и спречити нападе инсеката, гљивица и бактерија. Пошто је футошки купус подложан укрштању са другим врстама купуса и купусњачама, препорука је производњу семена у изолованом простору.

Уобичајена су три начина производње расада: на отвореним лејама, контејнерска производња и производња у затвореном простору, где је појава зараза најмања.

Плодоред је битан предуслов за добру производњу. Футошки купус може бити пострни усев (након махуњача, краставца, младог кромпира, трава и стрних жита) и главни усев без преткултуре.

Не треба да се гаји на истом земљишту три године а код појаве болести минимум 4 до 5 година. Ако се гаји у интезивном плодореду или само са једном годином размака, обавезно је уношење и заоравање стајског ђубрива. Препоручује се зимско орање на дубину од 25 до 30 цм или летње орање на дубину од 20 до 25 цм.

За време ђубрења земљишта, добро је урадити анализу земљишта како би се одредиле тачне количине хранива за постизање што већег приноса.

Паразити и болести
Футошки купус није много отпоран на паразитне гљиве и бактерије а често га не заобилазе ни бројни штетни инсекти. За заштиту је добро применити биолошке препарате уз додатак 5% инсектицида – пиретроида. За сузбијање биљних болести, морате се држати одређених агротехничких и хигијенских мера. Консултујте стручњаке из пољопривредних служби.

Лековитост футошког купуса
Футошки купус је добар за превенцију прехладе и грипа јер јача имунитет организма. Лечи кашаљ и прехладу а благотворан је за рад желуца и перисталтику црева. Спречава могућност оболевања од рака на желуцу и дванестопалачном цреву док минерали убрзавају метаболизам ћелија и циркулацију крви што смањује крвни притисак и могућност артериосклерозе. Смањује холестерол у крви, јача крвну слику, добар у борби против остеоспорозе и камена у бубрегу. Сок од футошког купуса помешан са цвеклиним соком чисти крв и смањује масноћу коже, благотворан је за борбу са акнама и бубуљицама а расол футошког купуса чисти јетру од отрова и алкохола и лечи мамурлук.

Izvor: seoski poslovi

 

Футошки купус – квалитетна аутохтона сорта

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice

Poljoprivrednike u Srbiji ovih dana, uz žegu i očigledno sušnu sezonu, muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Izvesno je da cene neće pasti, a naročito zabrinjava to što im je prošle godine za tonu veštaka trebalo oko 45.000, a sada ih to košta i do 145.000 dinara.

Poskupljnenja se beleže na svim nivoima, a muku muče i poljoprivrednici jer je setva kukuruza, soje, suncokreta ove godine skuplja za 45 odsto nego lane.

U toku je prolećna setva, a iako se primećuje nedostatak vlage u narednom periodu se očekuje da će ovaj deficit biti delimično nadoknađen.

S obzirom na to da bi zbgo ratnog stanja površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu na najniži nivo u poslednjih 13 godina, postavlja se pitanje da li ratari kod nas mogu da povećaju površine pod ovom uljaricom i iskoriste dobru cenu.

Poljoprivredne proizvođače u Srbiji u startu čeka teška sezona jer su se pojedini troškovi po pitanju setve učetvorostručili. Osim toga, i krajnji proizvodi će biti iskuplji sa čime će se suočiti svi potrošači.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета