SPORNE NOVE DVE VRSTE: Evo koji su još sladoledi na našem tržištu opasni po zdravlje ljudi

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Pre desetak dana su regulatorne vlasti u Srbiji dobile obaveštenje od EU da je na našem tržištu prisutan sladoled koji sadrži određene materije u nedozvoljenim količinama koji je povučen iz prodaje, a sada su još dve vrste sporne i potencijalno opasne po zdravlje ljudi.

Iz Uprave za veterinu saopšteno je da je sistem za brzo upozoravanje na nebzbednu hranu RASFF ponovo obavestio da još dve vrste sladoleda mogu biti opasne po zdravlje ljudi. Sporni sladoledi koji su bili tema i narodnih dana sadrže određene materije u nedozvoljenim količinama koje su opasne po zdravlje ljudi.

Ovaj put je reč o sladoledima "milka" i "kit-ket" (na štapiću i na mini štapiću) koji su uvezeni iz Poljske i sadrže stabilizator sa etilen-oksidom.

- Pre obaveštenja Evropske unije, distributer sladoleda u Srbiji izvestio je Upravu za veterinu da su dva lota sladoleda uvezena iz Poljske, da su urađena ispitivanja na prisustvo etilen-oksida, gde nije detektovan i da se pošiljka neće staviti u promet do odluke nadležnih organa - navodi se u saopštenju ove uprave.

Na osnovu informacija koje se razmenjuju u okviru EU RASFF mreže, utvrđeno je da je sporni stabilizator korišćen u raznim vrstama proizvoda pored sladoleda (vege burgeri, brašno od rogača, pradajz sos i slično) i da se njegovo sigurno prisustvo može dokazati samo ispitivanjem direktno u samom aditivu.

Oni navode da je nakon RASFF obaveštenja istragom ustanovljeno da je reč o jednoj spornoj uvezenoj seriji (lot broj PL- 1048) proizvođača "Kit-ket" koji, kako navode nadležni, neće biti stavljen na tržište Srbije, iz prednostrožnosti.

Istoga dana, Uprava za veterinu izdala je saopštenje da je od RASFF-a dobila još dodatnu informaciju da toping masa koja se koristi za proizvodnju sladoleda, uvezena iz Španije, sadrži stabilizator sa etilen-oksidom iznad dozvoljenih granica, poreklom iz Turske.

Proizvođač u Španiji je "Froneri iberija SL", distributer iz Nemačke. Reč je o količini od 105 kilograma sa rokom trajanja do 2023.godine.

- Rizik nije definisan kao opasnost po zdravlje ljudi, a uvezena količina ove sporne sirovine povučena je iz dalje proizvodnje sladoleda - napominju iz Uprave za veterinu.

Etilen-oksid je inače na meti inspekcije širom Evrope i to od septembra prošle godine kada su njegovi ostaci u nedozvoljenim granicama otkriveni u susamu iz Indije.

Industrija proizvodnje sladoleda je izgleda, poslednjih nedelja u centru pažnje  Evropske agencije za bezbednost hrane, budući da je još nekoliko vrsta ove poslastice iz istih razloga povučeno sa tržišta.

Podsećamo da se pre desetak dana govorilo o spornim sladoledima koji su dospeli u centar interesovanja kada je utvrđeno da sadrže nedozvoljene količine pojedinih materija, te su povučeni sa tržišta. O svemu tome pročitajte OVDE.

Agroinfo.rs/novosti.rs

SPORNE NOVE DVE VRSTE: Evo koji su još sladoledi na našem tržištu opasni po zdravlje ljudi

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Mnogi stanovnici Londona su, kako bi lakše podneli visoke temperature koje su ove godine prešle rekordne vrednosti, spremni da probaju i sladoled pomalo neobičnog ukusa – kečapa i majoneza.

Vlasnik recepture sladoleda “Respiro di Diavolo” “Dah Đavola” tvrdi da je baršunasti crveni sladoled čak 500 puta pikantniji od najljućeg Tabasko umaka.

Pokušaćemo da vam damo nekoliko saveta koji vam mogu pomoći da prestanete da jedete slatkiše i kolače.

Proizvodnja sladoleda u Srbiji poslednjih godina raste, a prema podacima Privredne komore Srbije naročito veliki rast se beleži od 2019. kada je proizvedeno 51 odsto više sladoleda nego godinu dana ranije. U 2019. godine proizvedeno je 33.875 tona, a 2018. 22.313 tona. Prošle godine proizvodnja je bila približna rekordnoj 2019. godini i iznosila je 33.818 tona

Sladoled spada u omiljenu poslasticu, iz tog razloga smo pokušali da sakupimo što više zanimljivih činjenica vezanih za ovaj dezert.

Regulatorne vlasti Srbije dobile su obaveštenje od EU da je na tržištu Srbije prisutan sporni sladoled kao i nekoliko slatkiša koji nisu bezbedni za upotrebu. Kako se navodi, ovi proizvodi sadrže određene sastojke u nedozvoljenim količinama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета