Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Значај стајског ђубрива за успешно гајење воћа је немерљиво. Пре свега природно је, најекономичније и за околину најприхватљивије је органско ђубриво.

Вредност стајског ђубрива зависи од његовог састава, а он се доста разликује,у зависности од врсте домаће животиње од које је добијен. Уз садржај основних хранљивих материја (Н, П, К ), стајско ђубриво садржи и друге важне минералне материје као и микроелементе без којих је бављење пољопривредном производњом незамисливо (Зн, Цу, Б, Мг, Фе, Мн. итд).

Правилно складиштење и коришћење стајског ђубрива у великој мери смањује употребу минералних ђубрива. Ипак, мора се водити рачуна, која се количина стајског ђубрива извози на пољопривредну површину, како не би дошло до изливања штетних материја и загађења површинских и поџемних вода, а како би се истовремено највише искористиле хранљиве материје и друга корисна дејства стајњака.

Стајњак пре свега повољно утиче на земљиште, тако што поправља водно-ваздушни-топлотни режим и уноси органску материју у којој су макро и микро елементи лако доступни гајеној воћки, а својим неутралним ПХ помаже у смањењу киселости наших земљишта.

Да би се примењивао у воћарству, стајњак мора бити згорео тј. стар и прерађен, јер само таква органска материја у себи има поменути садржај и благотворан утицај на земљиште и културе које се гаје. После изношења потребно га је у што краћем временском интервалу, а најбоље одмах, спустити у зону кореновог система (орање, тањирање, тилерисање итд.), да би што више смањили губитке хранљивих материја из њега.

Због свега горе поменутог, стајско ђубриво треба третирати као вредан производ на газдинству и тако са њим треба и управљати – користити га за добробит сваке биљне производње, па и воћарске.

Izvor: /poljosfera.rs

Стајњак у воћњаку

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja, junske kiše ne traba da nas iznenađuju iako je najispravnije jun smatrati prelaznim periodom između proleća i leta ali u pojedinim dielovima Srbije i najkišovitiji u godini.

Breskva ne zahteva sveže noći za dobru obojenost plodova kao jabuka, pa se dopunska boja pokožice ploda razvija u zavisnosti od sorte.

Stigao nam je i udarnički mesec za radove u bašti, voćnjaku, povrtnjaku što je odlično poznato iskusnim poljoprivrednicima jer znaju šta im je raditi.

Pre prihrane u rano proleće potrebno je ukloniti sav korov oko grmlja i rahliti tlo do dubine od 10 cm, tako da vazduh može bolje doći do korena. Takođe bi trebalo da isečete donje izdanke.

Solitarne pčele su svuda oko nas i često ne pridajemo veliki značaj svemu onome što one rade. Međutim, važno je znati da se ove pčele nazivaju i pčelama voćnjaka jer su veoma korisne u zasadima različitih vrsta voća, povećavajući njegov rod.

Redovno đubrenje mineralnim đubrivima dugogodišnjih zasada obavlja se dva ili tri puta godišnje. Sastoji se od osnovnog đubrenja i prihrane.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета