Komorač: Kako gajiti ovu aromatičnu biljku?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Komorač (morač, janez, divlja mirođija, slatki anis, koromač) Latinski naziv: Foeniculum vulgare Miller se upotrebljava ponajviše kao začin. Ima dubok, snažan i razgranat vretenasti koren.

Postoje tri varijeteta F. v. var. vulgare – divlji komorač, F. v. var. dulce – gaji se kao začinska i lekovita biljka kao i F. v. var. azoricum – koristi se za povrće. Cvetna stabljika naraste do 150 cm, a na vrhu nosi cvet. Cvetovi su žuto-zelene boje, a u 1 g može biti 150 izduženih rebrastih semena. 

Minimalna temperatura za klijanje iznosi 2 – 5 °C, a optimalna 20 °C. U povoljnim uslovima od setve do nicanja prođe 8 – 10 dana. Za vegetativni rast optimalne su temperature 16 – 18 °C, a biljka može podneti niske temperature do - 4 °C. Visoke prinose daje na rastresitim, humusom bogatim zemljištima.

Komorač dolazi u plodoredu nakon kulture đubrene organskim đubrivima. Na istu površinu ne sme doći 3 – 4 godine. Može se uzgajati kao drugi usev nakon ranog povrća. Obavezno treba obaviti jesenje duboko oranje da bi se zemljište u proleće pripremilo sa što manje prohoda mašinom i tako održala vlažnost nakupljena za zimskih meseci. Tokom leta najvažnija je mera zalivanje. Uz međurednu obradu može se i malo nagrnuti, što će pospešiti izbeljivanje glavice. Vrši se proređivanje na 15 – 20 cm razmaka biljke od biljke jer se u pregustom usevu često razviju plosnate umesto okrugle lukovice (glavice).

Može se sejati direktno ili odgajiti iz rasada. Gajenje iz rasada ima prednost jer seme komorača obično nema visoku klijavost i nejednako niče. Seje se u junu, a za proizvodnju rasada treba 30 – 40 dana. Glavnina berbe obavlja se u drugoj polovini septembra i u oktobru do početka novembra i jačih mrazeva. Komorač se može skladištiti 2 – 3 nedelje na temperaturi od 0 – 2 °C i 97 % relativne vlage vazduha, ako se želi sačuvati zeleno i sveže najmlađe lišće. Bez najmlađeg lišća može se u istim uslovima čuvati i do 8 nedelja.

Izvor:agroklub.rs

Komorač: Kako gajiti ovu aromatičnu biljku?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice

Poljoprivrednike u Srbiji ovih dana, uz žegu i očigledno sušnu sezonu, muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Izvesno je da cene neće pasti, a naročito zabrinjava to što im je prošle godine za tonu veštaka trebalo oko 45.000, a sada ih to košta i do 145.000 dinara.

Poskupljnenja se beleže na svim nivoima, a muku muče i poljoprivrednici jer je setva kukuruza, soje, suncokreta ove godine skuplja za 45 odsto nego lane.

U toku je prolećna setva, a iako se primećuje nedostatak vlage u narednom periodu se očekuje da će ovaj deficit biti delimično nadoknađen.

S obzirom na to da bi zbgo ratnog stanja površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu na najniži nivo u poslednjih 13 godina, postavlja se pitanje da li ratari kod nas mogu da povećaju površine pod ovom uljaricom i iskoriste dobru cenu.

Poljoprivredne proizvođače u Srbiji u startu čeka teška sezona jer su se pojedini troškovi po pitanju setve učetvorostručili. Osim toga, i krajnji proizvodi će biti iskuplji sa čime će se suočiti svi potrošači.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета