8 савета како да повећате носивост ваших кока носиља

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Ако коке не полажу толико јаја колико сте се надали? Ево неколико основних савета како можете да им помогнете да носе више јаја.

Прво да одговоримо на питање који су потенцијални разлози зашто вам кокошке не носе довољно јаја? Најчешћи разлози због којих кокошке не полажу јаја су зато што су превише младе, престаре, сати дневне светлости су прекратки, храна им нема довољно нутритивних вредности, под стресом су.

Можда нећете моћи да утичете на прва два разлога, али можете помоћи својим кокошкама, тако што ћете да допринесете да имају окружење без стреса, истовремено одржавајући их здравим и добро храњеним.

Кокошке обично полажу једно јаје током дана и то се временом смањује. Њихове продуктивне године производње јаја трају обично 2-3 године.

Уколико сте искусили да ваше кокошке носе мало, односно ретко носе јаја, проверите основне ставке које смо навели испод и видите шта можете урадити да им помогнете да носе више јаја.

1. Квалитет исхране кокошака
Не морате као луди јурити и трошити новац на врхунску храну која ће загарантовано од ваших пилића направити кокошке величине баштенског гнома. Користите препоручене концентрате за кокошке сходно њиховом узрасту, уз повремено додавање свежег воћа, поврћа и наравно, глиста. Све су то здраве посластице које кокошке воле и које су добре за њихову исхрану. На пример, висећи купус је здрава посластица и добра вежба за ваше кокошке.
2. Чишћење кутије са гнездима
Један од најважнијих фактора који помаже кокошкама да полажу јаја је чисто подручје за гнежђење са удобном подлогом. Уколико вам понестане сламе, која је најбоља, можете направити мекану површину са рециклираним новинама или папиром који се лако одстрањују и бацају.

3. Отворен простор
Кокошке воле да се крећу и чепркају по дворишту у потрази за сласним залогајем. Слободан узгој, што значи да кокошке могу слободно да шетају, прави им угодно окружење, а ако су сретне оне ће произвести више јаја. Логично, зар не? Иако слободан узгој кокошака можда не представља могућност у градским или неким другим условима, потрудите се да им обезбедите колико-толико места за шетњу, а да буду заштићене од грабљиваца попут сокола, лисица (ако сте на селу) или паса и мачака (ако сте у граду).
4. Калцијум
Стварање јаја узима пуно калцијума из кокошијег тела. Обавезно им осигурајте довољно калцијума у прехрани како би одржале стабилан ниво ношења јаја. Поред висококвалитетног крмног материјала, можете размислити о мешању здробљених шкољки са храном или чак остављање здробљених шкољки у хранилици, како би коке јеле када им затреба. Сигурно имате питање у контексту: Хвала на савету, а где да нађем шкољке? У пет шоповима продају сипину кост за папагаје. Она је изузетан извор калцијума.

5. Редовни прегледи
Да бисте активно учестовали у животу кокошака морате да их проверавате. Ако имају велике посекотине, ишчупано перје на леђима или, не дај Боже, сломљене кости, имаћете представу о томе како им можете помоћи. Да ли их је петао рашчупао? Ако јесте, вероватно имате мање кокошака по једном петлу, а то се да лако решити. Правило је да имате 12 кокошака на 1 петла, да би он био задовољен. Јесу ли их нападали предатори? Обратите пажњу на кокошке, како бисте на време приметили спољне промене и могли да им помогнете.

6. Сигурност кокошињца
Уз претходну тачку, осигурајте да ваш кокошињац буде заштићен од грабежљиваца. Водите рачуна да животиње попут ракуна, мачке, лисице и других животиња не могу прокопати и пронаћи пут до кокошака.
7. Топлота кокошињца
Што се тиче топлоте кокошињца, поготово у зимском периоду, потребно је одржавати температуру око 18-20 степени, јер се тада постиже најбоља искоришћеност хране код носиља. Препоручујемо да додатно прочитате савете каква је нега кључ за повећање носивости кока носиља током зиме.

8. Контрола паразита
Паразити воле да настањују кокошке. Гриње су најчешће и могу преузети контролу над вашим кокицама, а да то нисте ни схватили. Направите себи навику да прегледате кокошке увече, када су гриње најактивније. Како ћете да их приметите? Кокошке се учестало чешу ноћу због активности гриња. Осим тога губе на тежини, а наравно, смањује се и производња јаја.

Гриње су мали, црвенкасто-смеђи инсекти, који воле да обитавају око кокине главе и да сисају крв. Ако имате заразу грињама, морате осим кока да очистите читав кокошињац.

Биолошки пестициди, као што је Спиносад, има добру репутацију у употреби у живинарству. Друга опција, коју бисмо препоручили, је топлотни третман, који подразумева загевање кокошиња на 60 ºЦ у трајању од два сата или на 45 ºЦ на дужи период. Наравно, потребно је да иселите јато док то радите.

Izvor: agromedija.rs

8 савета како да повећате носивост ваших кока носиља

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Osim što popravlja oštećene pramenove kose, takođe jača kosu

Pogledajte šta treba da uvrstite u svoju ishranu kako biste što pre pocrneli

Žitište ima svoj jedinstveni festival - Pile fest. Manifestacija koja je posvećena živinarstvu i proizvodima od živine, održana je 16. put a njen zaštitni znak jeste priprema a potom i degustacija najveće kajgane na ovim prostorima.

Jaja subogata proteinima. Svako jaje sadrži 6,28 g proteina, vitamine A, B2, B12, B5, D i E.

Srbija je danas izvezla prve količine svežih jaja u Albaniju, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Liker od jaja takođe može biti veoma koristan i pomoći u prevenciji i lečenju mnogih zdravstvenih tegoba, naročito zato što se pravi od žumanaca

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета